A megfelelő tápanyag-ellátás kritikus szerepet játszik ebben a fontos minőségi jellemzőben.
A nitrogen túlzott-, vagy késői alkalmazása csökkenti az almafélék keménységét, mely nagyobb károkat okozhat a szállítás és tárolás során ezáltal csökkentve a szavatossági időt.
Hat héttel sziromhullás után a foszfor lombtrágyázás növeli a gyümölcs keménységét, ezzel együtt javítja a hosszútávú tárolhatóságot.
A kalcium fontos szerepet játszik az almafélék minőségének maximalizálásában azzal, hogy biztosítja a gyümölcs keménységét. A sejtfal integritás és a sejt-sejt adhézió javul, mely erősebb gyümölcshúst eredményez, ami kevésbé hajlamos a zúzódásra és rothadásra.
A talajon alkalmazott kalcium-nitrát hatékonyan javítja a gyümölcs keménységét. Lombtrágyázáskor a többszöri alaklmazás a megfelelő, feltéve, hogy a termékek nem tartalmaznak túl sok nitrogént, mely felboríthatja a tápelem-egyensúlyt és rontja a minőséget.
A kísérletek eredményei alapján javaslat, hogy a keménység szempontjából kritikus kalcium mennyisége a szüretkor a gyümölcsben 5 mg-nál magasabb legyen 100 grammonként, így minimalizálva a keserűfoltosság kialakulását.